Zpráva z prava - dobrá, nebo špatná?

pondělí 12. leden 2009 18:37

Tak to vypadá, že podle zveřejněných sympatizantů budou mít Machovi Svobodní zastoupení v parlamentu a to přinejmenším tříčlenné, totiž trio Páralová - Raninec - Schwippel. Zdánlivě je to pro premiéra Topolánka špatná zpráva. Je tomu ale opravdu tak?

                Dle mého skrovného názoru je to zpráva dobrá. Hlasy rebelujících poslanců si vláda nemůže být jista již nyní. Tito poslanci se momentálně nachází ve stranickém vakuu a v současnosti neexistuje politická rovina, na které by se s nimi dalo férově a transparentně vyjednávat. Se Stranou svobodných občanů jednání bude nejen možné, ale dokonce nutné.  Nepředpokládám, že bude Machovi nabídnut vstup do koalice, ale podpora vlády ve většině otázek (samozřejmě s výjimkou Lisabonu) by mohla být oboustranně výhodná.

                Ať už tato jednání dopadnou jakkoli, měl by Topolánek využít situace k jasnému rozdělení naší politické pravice. ODS středová, liberální, proevropská je v malých, českých poměrech pro většinu voličů stranou daleko volitelnější, než ODS zabírající celou pravou část politického spektra a s nejasně definovanou politickou linií vůči EU. Takováto nová ODS by mohla získat řadu voličů od Lidovců, Zelených a v neposlední řadě od socialistů. Navíc by se Topol mohl zbavit vnitrostranické opozice, což nikdy není k zahození.

                Tato nová sebedefinice ODS by zas umožnila Svobodným stát se pravicovou, konzervativní a eurorealistickou stranou. Jedině jasná politická pozice a pozitivní programové vymezení - především vůči ODS - jí umožní uchytit se na naší politické scéně a nenásledovat osud ODA či US, jež od strany modrého ptáka odlišovala jen nenávist vůči Václavu Klausovi. Takovíto Svobodní by převzali část dosavadního elektorátu ODS – onu klausovskou část, která stejně odešla společně s panem presidentem. Svobodní by ale mohli odlákat i něco málo voličů komunistům, jakožto dosud jediné české euroskeptické straně a socialistům, jejichž elektorát i přes Paroubkovo huráevropanství též zrovna nehoří pro Brusel.

                Jsem přesvědčen, že středová ODS a pravicová SSO mají šanci získat v parlamentních volbách více hlasů, než ODS osamocená, středopravicová. A to je dobrá zpráva nejen pro Topolánka, ale především pro každého, komu z koalice komunistů se socialisty vstávají vlasy hrůzou na hlavě.

Matouš Rybár

Matouš Rybár

Matouš Rybár

Česká politika, Izrael, něco málo letadel a možná se vetře i jeden kocaur...

Věčný student, plátce hypotéky, modelář a majitel jedný zrzavý potvory (a nejde o moji drahou polovičku).

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora