Co s vládou? Co s ODSkou? Co s pravicí?

sobota 20. prosinec 2008 11:18

Sněmovna právě odhlasovala zrušení poplatků ve zdravotnictví, vlajkové lodi reforem Topolánkovy vlády. Co dál?

 

Dle mého skrovného a veskrze pravicového mínění musím opravdu, ale opravdu výjimečně souhlasit s příštím premiérem Paroubkem, a sice že by měla Topolánkova vláda požádat sněmovnu o důvěru, neboť její vlajková loď byla právě potopena (a nezáleží na tom, že jí senát nakonec zachrání). Dnešní hlasování totiž prokázalo to, na co poukazuje Paroubek už dávno - totiž že vláda již dávno ztratila podporu sněmovny a že je v podstatě menšinová. 

Proč by ale měla ODSka dobrovolně předat otěže socialistům? Ne, tak ta otázka vlastně nezní; její přesnější znění je: kdy by měla ODSka předat Strakovku Paroubkovi? Voliči volili ODSku, protože chtěli reformy; nyní je jasné, že Topolánkova vláda žádné reformy neprosadí. Pokud tedy neodejde do opozice, čím déle bude u vlády, tím víc voličů ztratí.

Jenomže k vítězství v dalších volbách ODSce nestačí jen předat otěže moci socialistům. OSDka je stále strana elitářská, minimálně v tom smyslu, že se domnívá, že k vítězství ve volbách stačí, aby jí volili inteligentní a rozumní lidé. Jenomže jak napovídají současné volební preference, voliče přesvědčí jen populismus a lži, nikoli rozumný volební program. V tom se ODS musí poučit, pokud chce vyhrát nejen příští, ale jakékoli další volby.

Jestli že se ovšem Topolánkova strana zachová dle mé rady a stane se – jak by chtěl premiér a předseda Topolánek – tím, co je zváno catch all party, doufám, že pan Mach opravdu založí transparentní pravicovou stranu, kterou by mohl volit slušný, konzervativní a nyní již bývalý volič oné elitářské ODSky.

Matouš Rybár

Matouš Rybár

Matouš Rybár

Česká politika, Izrael, něco málo letadel a možná se vetře i jeden kocaur...

Věčný student, plátce hypotéky, modelář a majitel jedný zrzavý potvory (a nejde o moji drahou polovičku).

REPUTACE AUTORA:
0,00

Seznam rubrik

Tipy autora